Foto: LETA
Izglītības un zinātnes ministrs Rolands Broks (ZZS) trešdien neieradās uz Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) organizēto konferenci, lai sniegtu argumentētu skaidrojumu, kādēļ ir samazinājies finansējums, kas sekos vienam skolēnam, un uzturēšanās izdevumi speciālajām un internātskolām.

Tā kā no ministrijas uz konferenci nebija ieradusies vadība, tad LIZDA valde nolēma ministram nosūtīt rezolūciju, kurā norādīts, ka ir nepieņemama prakse, ka skolotājs, sākot darbu 1.septembrī, nezina ne pieļaujamo slodzi, ne atalgojumu, jo finansējums netiek iedalīts valsts mērogā.

Tāpat rezolūcijā lūgts nodrošināt principu "nauda seko skolēnam" 2011./2012. mācību gadam nodrošināt ne mazāku kā 2011.gada pirmajos astoņos mēnešos, tāpat atgriezt uzturēšanās izdevumus speciālajām izglītības iestādēm un internātskolām.

Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīcību nodēvēja par "pēdējo cūcību", kas atkārtojas gadu no gada. Turklāt viņa rīcībā esot informācija par to, ka šogad IZM esot "ievārījusi tādu ķīseli", ka neviens īsti nezina, kā no tās izkļūt. LPS esot nosūtījusi lūgumu Ministru prezidentam, lai viņš pievērš īpašu uzmanību mērķdotāciju sadalei.

LPS ir informācija par to, ka Valsts izglītības informatizācijas sistēma (VIIS) ir izstrādāta ļoti zemā kvalitātē, strādā ar kļūdām un nespēj nodrošināt precīzu skolēnu uzskaiti. Turklāt IZM speciālisti neesot rūpīgi sekojuši līdzi tam, vai skolas un pašvaldības bija tehniski pareizi pabeigušas datu ievadi. "Piemēram, Cēsu novada atbildīgais speciālists bija savadījis visus datus laikus, taču nebija nospiedis taustiņu "apstiprināt", bet IZM viņu par to informēja tikai pēc desmit dienām," stāstīja Jaunsleinis.

Jaunsleinis uzsvēra, ka IZM ir bezatbildīgi rīkojusies pret visiem skolotājiem. "IZM ir zināms, ka septembra beigās skolotājiem būs jāmaksā algas. Gadījumā, ja nav iespējams saskaitīt skolēnus un aprēķināt mērķdotācijas, par to skolotāji un pašvaldības ir laikus jābrīdina, ka viņiem tiks pārskaitīta noteikta summa un oktobrī tiks veikts algas pārrēķins. Protams, pašvaldības darīs visu iespējamo, lai pedagogi nepaliktu bez iztikas līdzekļiem, bet IZM kādam tomēr būtu jāuzņemas atbildība par šādu bezatbildīgu rīcību," sacīja Jaunsleinis.

LPS priekšsēdētāja padomniece Olga Kokāne piebilda, ka šajā situācijā būtu no amata jāatkāpjas IZM valsts sekretāram Marekam Gruškevicam, kurš patlaban ir atvaļinājumā un šodien LIZDA konferencē piedalījās privāti, nesniedzot komentārus par izveidojušos situāciju.

Jaunsleinis solīja, ka LPS par šo jautājumu runās ar jauno izglītības un zinātnes ministru, jo šāda situācijas atkārtošanās nav pieļaujama.

Jau ziņots, ka šodien Biznesa augstskolā "Turība" notika LIZDA konference "Pedagogu darba vide un izglītības kvalitāte", kuras mērķis ir aktualizēt valsts un pašvaldību atbildību mūsdienīgas darba vides nodrošināšanā, sekmīgai pedagogu misijas īstenošanai.

Konferenci atklāja LIZDA priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško. Par izglītības situāciju Eiropā un tās finansējuma ietekmi uz izglītību informēja LIZDA speciāliste Ilze Trapenciere. Lekciju "Pedagogu darba vide kā izglītības kvalitātes veicinātāja" lasīja LU profesore Zanda Rubene.

Konferences otrajā daļā notika piecas paralēlas diskusiju grupas - "Darba vide un pedagogu tālākizglītības vajadzības - impulss radošumam un veiksmei", "Pedagogu profesionālā darbība un izglītības kvalitāte - ieguldījums nākotnē", "Pirmsskolas izglītība un skolotājs vidē, kas veicina domāt un radīt", "Akadēmiskā personāla darba vide un tās ietekme uz augstākās izglītības kvalitāti" un "Profesionālās izglītības pedagogu darba vide un tās ietekme uz izglītības kvalitāti".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!