Foto: F64

Kopumā pēdējos trīs gados Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi ārstniecības iestādēs ik gadu nogādājuši vidēji 45 cilvēkus, kuriem iekodušas čūskas, portāls "Delfi" noskaidroja NMPD.

Kā skaidroja NMPD pārstāve Inga Vītola, no tiem katru gadu aptuveni desmit situācijās cietušajiem ir smagāka organisma reakcija.

To, vai kodusi vienīgā Latvijā indīgā čūska odze, iespējams noteikt tikai slimnīcā. Tomēr gadījumos, kad bijusi smaga alerģiska reakcija, liela varbūtība, ka čūska bijusi tieši odze, sacīja Vītola.

NMPD pēdējo piecu gadu izsaukumu datos redzams, ka ik gadu laika periodā no 1. jūnija līdz 31. augustam (ieskaitot) izsaukumu statistika katru gadu ir līdzīga – ap 30 gadījumiem.

Vītola uzsvēra, ka arī septembrī cilvēki dodas mežā ogot, sēņot, tādēļ jāievēro piesardzība un jāatkārto, kā jārīkojas, ja kodusi čūska. Piemēram, pērn septembrī bija seši izsaukumi.

Tāpat Vītola sacīja, ja pagājušajā gadā pēdējais izsaukums bijis 18. septembrī, kad čūska kodusi, lasot dzērvenes, tad vēl gadu iepriekš pēdējais izsaukums bijis 4. oktobrī, cilvēkam, staigājot pa mežu, iekodusi čūska.

Kā jārīkojas, ja iekož čūska

Ja iekodusi čūska, koduma vietā būs sāpes un varēs redzēt pietūkumu.

Smagākos gadījumos pēc odzes kodiena cietušajam var būt nopietni sirdsdarbības traucējumi, elpas trūkums, slikta dūša, vemšana, caureja.

Pietūkums sakostajā ķermeņa vietā var izteikti palielināties, āda var kļūt zilgani violeta, skaidro NMPD.

Ja iekodusi čūska, jāpieņem sliktākais variants, ka ir iekodusi odze. Tādā gadījumā:

  • Jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113, jo cietušajam palīdzība jāsaņem pēc iespējas drīzāk.
  • Cietušais jānogulda, jāpalīdz viņam nomierināties.
  • Jācenšas nekustināt un neberzēt sakosto ķermeņa daļu, lai inde tik strauji neizplatītos. Tas ir būtiski, jo kustības paātrina asinsriti, līdz ar to arī indes izplatīšanos.
  • Neļaut atdzist cietušajam/ pasargā to no apkārtējās vides.
  • Ja iespējams, jādod pastiprināti dzert, lai nodrošinātu organismam šķidrumu.
  • Uz koduma vietas var uzlikt kaut ko aukstu, lai mazinātu niezi un sašaurinātos asinsvadi. Nekādā gadījumā nedrīkst likt žņaugu vai pārsējus, sūkt indi ar muti, griezt vai piededzināt koduma vietu.
  • Nedrīkst dot nekādus medikamentus, jo nav zināms, kā zāles reaģēs ar čūskas indi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!